Jak efektywnie prowadzić działania biznesowe na LinkedIn?

Wielu z nas zakładało konto na LinkedIn, by znaleźć nowe miejsce pracy. Dziś coraz więcej osób korzysta i rozumie, że LinkedIn to nie tylko, albo już nawet nie głównie portal dla rekruterów, ale miejsce gdzie możemy znaleźć potencjalnych klientów, budować rozpoznawalność naszej firmy oraz marki personalnej, poszerzać swoją wiedzę, pozyskiwać interesujące kontakty, być na bieżąco w trendach czy oglądać interesujące treści. Postrzeganie tej największej biznesowej na świecie platformy zmienia się z każdym rokiem.

Jak zacząć?

To zależy od tego gdzie chcesz dojść i co osiągnąć, działasz sam czy zespołowo, zawodowo czy prywatnie? Zanim zaczniesz odpowiedz sobie na te pytania, a łatwiej wytyczysz ścieżkę, którą powinieneś podążać.

Pamiętaj najważniejsi są ludzie. Pewnie o tym wiesz czy słyszałeś, ale mówię bardzo poważnie, na LinkedIn to najważniejsza rzecz do przyswojenia, która pomoże Ci efektywnie działać. Twoja sieć kontaktów to niesamowity zasób specjalistów i ekspertów, którzy pomogą Ci znaleźć informację, rozpowszechnić ją, dotrzeć do właściwych osób, wesprą gdy potrzebujesz podpowiedzi albo poszukujesz pracy czy podzielą się swoją historią sukcesów i porażek.

Profesjonalna sieć biznesowa na LinkedIn

To już wiesz od czego zacząć – od budowania swojej sieci kontaktów. Jeśli zaczynasz swoją przygodę zawodową z LinkedIn to ważne byś pamiętał, że to sieć biznesowa, tutaj zamiast ilości liczy się jakość. Dlatego warto do swojej sieci zawodowej dobierać odpowiednie kontakty z grupy docelowej, budować długofalowe relacje, dzielić się wiedzą, wspierać i inspirować nowymi pomysłami. Takie podejście przyspieszy zaangażowanie Twojej sieci i pomoże Ci szybciej osiągać cele zawodowe.

Wartością są sieci spolaryzowane, takie w których ludzie mają różne zdania i podejścia, dzięki czemu mogą się wymieniać pomysłami, nawzajem uczyć i inspirować. Warto pamiętać, że najbardziej rozwija nas otoczenie ludzi o różnych poglądach, prowadzących otwartą wymianę zdań.
Podobnie na niewiele zdadzą Ci się setki czy tysiące znajomych, którzy nie zaangażują się pod Twoimi postami. Im bardziej zaangażowana sieć tym szerzej będą docierać Twoje treści, a Ty będziesz mógł zapraszać kolejnych, którzy nie szczędzą swojego czasu na wypowiedzi czy reakcje wspierające Twoje informacje.

Wydaje Ci się, że budowanie sieci to żmudna i długa praca?

Profesjonalna sieć kontaktów to zadanie długofalowe. Wbrew pozorom jeśli podzielisz je na małe kroki okazuje się, że możesz poświecić na nie 5 minut dziennie. Wystarczy, że codziennie zaprosisz 5 osób do kontaktu, tygodniowo 25, w miesiącu około 100. Po roku Twoja sieć urośnie o 1200 osób. Regularna praca przyniesie efekty, a posty będą osiągały coraz większe zasięgi. Tobie będzie łatwiej poszerzać własną sieć, bo wystarczyć zaprosić tych, którzy zaangażowali się w Twoje publikacje czy odwiedzili Twój profil.

4 klucze do skutecznego działania na LinkedIn to:

 • profil – Twoja wizytówka – zbuduj profil, który spełni Twoje cele biznesowe np. pomoże Ci znaleźć pracę lub nowych klientów. Napisz kim jesteś, czym się kierujesz i w czym możesz pomóc odbiorcy, tak by wchodząc na Twój profil odczytał jasny przekaz. Bez tego publikowanie nawet najlepszych treści może spowodować utratę szans biznesowych.
 • budowanie profesjonalnej sieć kontaktów – znajomi na LinkedIn to za mało. Zapraszaj osoby, które mogą być Twoimi przyszłymi klientami czy decydentami w procesie zakupowym. Już nie musisz się ograniczać wyłącznie do Polski, odbiorców swoich produktów czy usług możesz znaleźć na całym świecie.
 • pisanie treści – najwięcej trudności sprawia moim klientom pisanie treści. Aby zacząć pisać efektywne treści odpowiedz sobie na pytania:
  • kto jest Twoją grupą docelową i do kogo chcesz trafić?
  • jaki komunikat chcesz przekazać?
  • jaki cel chcesz osiągnąć?
  • jaki wizerunek swój personal branding chcesz zbudować?
   odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Ci łatwo wystartować 😊
 • zaangażowanie – jeśli szukasz sposobu na szybkie wyszukiwanie klientów, drogami na skróty, to jest duża szansa, że poddasz się po kilku tygodniach prób na LinkedIn. Działania na tym portalu wymagają, czasu, zaangażowania i wytrwałości. Pamiętaj, że to bardziej maraton niż sprint.

Jak skutecznie działać na LinkedIn?

Może się wydawać, że to niemało pracy. Jednak pamiętaj, że jeśli podzielisz sobie cel na małe kroki czy odcinki i będziesz działać konsekwentnie, to wytworzone nawyki pomogą Ci w stworzeniu nowej jakości.
Media społecznościowe zmieniają się bardzo szybko, powstają nowe trendy, do których dostosowują swoje algorytmy. My też powinniśmy być czujni i otwarci na zmiany, analizować reakcje i wyznaczać nowe cele dostosowane do możliwości. Elastyczne podejście pozwoli nam działać efektywnie w perspektywie długofalowej.

A Ty wiesz już jakie cele chcesz osiągnąć dzięki działaniom na LinkedIn i jak sprawdzisz gdzie jesteś na tej drodze?